price list image-1
Komagene Uygarlığı

KOMMAGENE Krallığı bugün ki Adıyaman bölgesinde, Persler ve Romalılar arasında, dönemin 2 süper gücü ile barış içinde yaşamış bir devlettir. Uygarlık tarihinde 300 yıl boyunca savaşmadan varlığını sürdüren başka bir devlet yoktur. KOMMAGENE barışın, diplomasinin ve uygarlığın sembolüdür. Yaklaşık 2 bin yıl öncesine kadar bu bölgede hüküm sürmüştür. Bugün o medeniyetten kalan eserler dünyanın 8. Harikası kabul edilmektedir.

Yine aynı bölgede, bugün Peygamberler diyarı olarak da adlandırılan Urfa yöresinde Hz İbrahim’in ateşe atıldığı rivayet edilmektedir. Bu olay Kommagene Uygarlığından yaklaşık 2 bin yıl önce, yani günümüzden 4 bin yıl önce gerçekleştiği varsayılmaktadır. Geleneksel Anadolu mutfağının vazgeçilmezlerinden olan çiğ köftenin tarihi de bu bölgeye dayanmaktadır.

Çiğ köfte'nin doğuşu ile ilgili olarak, günümüze kadar farklı hikayeler ulaşmıştır. Bunların hepsi Hazreti İbrahim Peygamber zamanında yaşanmıştır.

Dönemin Nemrut’u Hazreti İbrahim’in büyük bir ateşte yakılmasını emreder. Bu amaçla Kommagene’deki bütün odunları toplatmış, halkın da ateş yakması yasaklamış. Hikayeye göre bir avcı avladığı ceylanı eve getirir. Hanımına yemek hazırlamasını söyler. Kadın odun bulup ateş yakamaz. Çünkü bütün odunlar Nemrut tarafından toplatılmıştır. Ceylanın but tarafından etini ayırır. Onu bir taşla iyice ezer, kıyma kıvamına getirir. Sonra eti, bulgur, biber ve tuzla karıştırarak yoğurur.Böylece tadına doyum olmayan o leziz çiğ köfte meydana gelir.

Geleneksel lezzetleri, kendi kültürümüzle ve tarih mirasımızı da yaşatma adına, ürettiğimiz ürünlere Komagene adını verdik.

Franchise Başvuru Formu
price list mobile-1